برای کسب اطلاعات بیشتر درمورد آتشفشان ها روی ادامهی مطلب کلیک کنید
ادامه مطلب
نوشته شده توسط مهدی در شنبه نوزدهم دی 1388 ساعت 21:39 | لینک ثابت |

                                   ??برای تماشای عکس های زیر آ روی ادامهی مطلب کلیک کنید؟؟ادامه مطلب
نوشته شده توسط مهدی در چهارشنبه نهم دی 1388 ساعت 14:6 | لینک ثابت |
                                  http://4.bp.blogspot.com/_I4D-2UIKgXc/SgI7Kdt6XsI/AAAAAAAACSQ/wfOWaIOqmx0/s400/1322780_big.jpg

مجموعه ی BBC Planet Earth در قالب 12 DVD با بالاترین کیفیت تصویر موجود در دنیا و کیفیت صدایی بی نظیر شما را از بالاترین نقاط هیمالیا تا اعماق زمین سیر می دهد!
برای فیلمبرداری این تصاویر حیرت انگیر از ماهواره گرفته تا دوربین هایی در اعماق دریا استفاده شده است. تصاویر هوایی آن بسیار بسیار جذاب است. صحنه های شکفتن شکوفه ها، تغییر رنگ جنگل در فصول مختلف و ... از دیگر صحنه های جذاب این مستند است.


ادامه مطلب
نوشته شده توسط مهدی در سه شنبه پانزدهم دی 1388 ساعت 14:29 | لینک ثابت |
لینک دانلود


دانلودفیلم زمین شناسی

نوشته شده توسط مهدی در دوشنبه هفتم دی 1388 ساعت 22:59 | لینک ثابت |
زمین‌شناسی علمی است که ترکیب، ساختار و تاریخ پیدایش زمین (یا سیاره‌های دیگر) را بررسی می‌کند. این علم درباره‌ مواد سازندهٔ زمین، نیروهای مؤثر بر مواد مزبور، برآیندهای آن نیروها، پراکندگی سنگها پوستهٔ سیاره، سرگذشت آن و همچنین گیاهان و جانوری که در دوره‌های گوناگون زمین‌شناسی وجود داشته‌اند گفتگو می‌کند.

این دانش به شکل زیر دسته‌بندی می‌شود:

 • زمین ‌شناسی طبیعی دربرگیرنده:
 • کانی شناسی
 • گوهر شناسی
 • زمینشناسی اقتصادی
 • سنگ شناسی
 • آب شناسی
 • رسوب شناسی
 • زمین ساخت
 • زمین ریخت شناسی
 • تکتونیک
 • فسیل شناسی
 • چینه شناسی
 • زمین شناسی مهندسی
 • ژئو فیزیک
 • بلور شناسی
  • زمین ‌شناسی تاریخی دربرگیرنده‌:
  • چینه شناسی
  • درین شناسی

   زمین شناسی یا ژئولوژی (Geology) از لغت یونانی Geo به معنی "زمین" و Logos به معنی "علم" یا "منطق" گرفته شده است. به عبارت دیگرزمین شناسی علم مطالعه زمین می‌باشد.

   دید کلی

   زمین شناسی علمی است که درباره پیدایش زمین، تشکیلات ، ساختمان و مواد تشکیل دهنده زمین ، کوهها ، دشت‌ها و اقیانوس و همچنین تاریخ پیدایش جانداران و تسلسل وقایع فیزیکی در زمین و بالاخره تحولاتی که در زمین صورت گرفته و می‌گیرد بحث می‌نماید. زمین شناسی در نیم قرن اخیر در جهان و در ربع قرن حاضر در ایران گسترش فراوانی یافت. بسیاری از نظریات سابق دگرگون شد و زمین شناس در بررسی سیاره پرارزش خود به آگاهیهای نوین دست یافت که پایه علوم زمین جدید را فراهم ساخت چون مانند همه رشته‌های تجربی کار زمین شناسی بر اساس مشاهده و تغییر است لذا هر قدر امکان مشاهده مستقیم و غیر مستقیم ما ، از راه‌های ژئوفیزیک ، ژئوشیمی ، ماهواره‌ها و الکترونیک افزایش یابد، طبعا آگاهی‌های ما هم از جهان و از گذشته کره زمین عمیق‌تر می‌گردد


   تاریخچه

   · مدارک و اسناد حاکی از آن است که حدود 4500 سال قبل از میلاد ، انسان موفق به استخراج مس شد، حدود 2800 سال پیش از میلاد آلیاژ مفرغ بوسیله ایرانیان شناخته شد. در سالهای 1600 تا 1300 پیش از میلاد استفاده از آهن معمول گردید. قدیمی‌ترین نقشه زمین شناسی در 2000 سال قبل از میلاد مربوط به معادن زمرد و طلا در مصر باقی مانده است. یکی از قدیمی ترین شاخه‌های این رشته زمین شناسی اقتصادی

   · اینکه اولین مطالعات علمی زمین شناسی از چه زمانی آغاز شده به درستی مشخص نیست، شاید اولین نوشته در مورد این علم به وسیله ارسطو (332-348) سال قبل از میلاد) در کتاب "السما و العالم" به رشته تحریر در آمده باشد، که در آن از تغییرات وارد بر زمین و آثار جوی ذکر به میان آمده است. بعد از جنگ جهانی دوم (1945-1939) با پیشرفت علوم و تکنولوژی و در نتیجه احتیاج به مواد اولیه اهمیت علم زمین شناسی بیش از پیش آشکار شد. برای جستتجوی معادن فلزی و مخصوصا نفت ، زمین شناسان را بر آن داشت که دست به یک سری مطالعات جدید در زمینه ساختمانهای تحت الارضی زده و مطالب جدید کشف نمایند.

   · در اوایل قرن بیستم با پیشنهادات وگنر ، نظر زمین شناسان به فرضیه اشتقاق قاره‌ها معطوف شد. در سالهای اخیر با مطالعات و توجهات بیشتر به نظریه‌های گسترش کف اقیانوس و تکتونیک صفحه‌ای توسط دانشمندانی همچون مس و مورگان و با استفاده از پیشرفته‌ایی که در سایر علوم حاصل گردیده زمین شناسی وارد مرحله جدیدی از علوم شده است.

   تعریف علم زمین شناسی

   · زمین شناسی دانش سیاره زمین است ودرباره منشا مواد و اشکال موجود بر آن صحبت می‌کند. گذشته این سیاره وفرایندهایی که برروی آن رخ داده یا درحال رخ دادن است و بر اشکال آن تاثیر دارد بررسی شود. برای حصول نتیجه از این مباحث در زمین شناسی باید اثر فشارهای مختلف مورد اثر بر زمین وهمچنین شیمی موادی که این سیاره از آن تشکیل شده واثر موجودات زمین در آن از جنبه‌های مختلف مورد بحث قرار گیرد. اطلاعات اولیه در مورد خود کره زمین نظیر پیدایش زمین عمر آن و وضعیت آن در فضا واز این قبیل ازطریق مطالعه سایر اجرام سماوی بدست می‌آید و گاها از این طریق با مطالعه وضع فعلی سایر اجرام شبیه زمین به طرز پیدایش رخدادها وتغییرات در گذشته زمین پی می‌برند.

   · تمام مطلعاتی که در مسیر شناخت زمین صورت می‌گیرد و علومی که در این مسیر پا گرفته و می‌گیرند در نهایت در خدمت جامعه بشری قرار می‌گیرد‌. در این علوم چگونگی استخراج واستفاده از مواد موجود در زمین و محیطهای زیستی پایدار در زمان پیدایش این مواد مورد بررسی قرار می‌گیرد و در علومی دیگر از خطرات ناشی از نیروهائی در حال حرکت و پویای موجود در زمین که ممکن است رفاه یا هستی انسانها را با خطر نیستی مواجه سازد آگاه می‌سازد. چون مواد موجود در زمین و ساختمانهای طبیعی موجود در آن از ابتدای تاریخ بشریت مورد استفاده انسانها بوده است می‌توان گفت این علم از قدیمیترین علومی است که انسانها نا خودآگاه به آن پرداخته‌اند ودر طی قرون رفته رفته این علم و شاخه‌های متنوع آن مدون و طبقه بندی شدند و رشته‌های فرعی وتخصصی با قوانین تعریف شده را به وجود آورده‌اند که هریک بخشی از دانش زمین شناسی را تشکیل می‌دهند. · زمین شناسی علمی است که به طور کلی در باره زمین صحبت می‌کند. این تعریف را باید کامل‌تر کرد. زیرا موضوع علوم دیگری نیز مثل هیات و نجوم و ... درباره زمین صحبت می‌کنند. ولی مقصود از زمین شناسی ، شناسایی و مطالعه تئوری‌های پیدایش زمین و مواد تشکیل دهنده آن ، بررسی عواملی که در وضعیت آن تاثیر دارند. و بالاخره مطالعه و شناسائی مواد ارزشمند زمین و نحوه استفاده از آنهاست. زمین شناسی علم قدیمی و دارای سابقه طولانی است. و بشر همواره در مورد زمین کنجکاو بوده است. حوادثی مانند زلزله ، طوفان ، سیل ، گردباد و ... انسان را همواره در مورد زمین نگران می‌کرده. علم زمین شناسی ، یعنی آنچه که امروزه به علم جداگانه دارای رشته‌های متنوعی است که بیش از دو سه قرن سابقه ندارد. و مانند سایر رشته‌های علوم تحقیقات مداوم دانشمندان متعددی این علم را به پایه امروزی رسانده است.

   نقش زمین شناسی در زندگی

   زمین شناسی علم قدیمی و سابقه‌داری است. اصولا بشر اولیه ، همیشه در مورد زمین کنجکاو بوده است. این کنجکاوی را می‌توان معلول دو علت اساسی دانست. اول اینکه بشر و سایر موجودات زنده ، هستی خود را مرهون زمین بوده و همیشه غذای خود را از آن بدست می‌آورده‌اند و بدین ترتیب مجبور بوده‌اند که دائما در مورد آن مطالعه کنند تا بتوانند غذای مناسب و حدالامکان متنوعی برای خود به دست آورند. نکته دومی که بشر را در مورد زمین نگران می‌کرده است، وقوع حوادث ناگواری مانند زلزله ، آتشفشان ، طوفان ، سیل و نظایر آن بوده که همیشه خسارات مالی و جانی زیادی را سبب می‌شده است و بشر به ناچار همواره در صدد بوده است که علل این حوادث را دریابد تا بتواند حتی المقدور از وقوع آن جلوگیری و یا حداقل آن را پیش بینی کند.در حال حاض وضعیت اشتغال این رشته در ایران مناسب نیست و اغلب فارغ التحصیلان این رشته شغل متناسب با ان ندارند.

   البته با نگاهی وسیع تر و توجه به رشته‌هایی کاربردی از قبیل زمین سناسی اقتصادی می توان این مشکل را حل نمود.

   نوشته شده توسط مهدی در دوشنبه بیست و سوم آذر 1388 ساعت 17:19 | لینک ثابت |
   هنگام جزر و مد کامل یا مهکشند آب کاملا بالا می آید.اما در جذر و مد خفیف یا کهکشند آب به ارتفاع حالت معمولی نیز نمی رسد .مهکشند هنگامی پدید می آید که ماه و خورشید در یک راستا قرارمی گیرند (چه ماه در جلوی زمین وچه در پشت آن باشد )به این ترتیب کشش جاذبه ماه و خورشید در یک جهت وارد می آید در جذر و مد خفیف یا کهکشاند ماه و خورشید با زمین زاویه قائمه میسازد .

   یک بار در اقیانوس ها وخلیج های جهان اتفاق می افتد دلیل جذر و مد کشش گرانش ماه وخورشید بر آب است . نیروی گرانش بین دوشئ عمل می کند و به شیئ و فاصله ی آنبستگی دارد . خورشید به قدری بزرگ تر از ماه است که هر چند در فاصله ی بسیار دور تر قرار دارد باز جازبه ی گرانشی آنبر زمین تاثیر می گذارد .

   در هر لحظه از زمان اقیانوس که از زمین زیر آن به ماه نزدیک تر است بیش تر به سمت ماه جذب می شود و به همین دلیل آب آن بالا می آید وحالتی شبیه به یک موج عظیم را پدید می آورد . در آن سوی سیاره ی زمین در مقایسه با آب به ماه نزدیک تر است ونیروی جاذبه ی بیش تری بر آن وارد می آید. این حالت نیز موجی شبیه به موج حالت اول پدید می آورد . با چرخ زمین حول محورش این موج آب دور زمین حرکت می کند وجزر و مد را پدید می آورد .

   وقتی زمین ماه وخورشید در یک خط یا راستا قرار می گیرند جاذبه ی خورشید به جاذبه ی ماه اضافه می شود وجزر و مد کامل یا مهکشند به وجود می آید . این حالت به زمان ماه کامل یا بدر مربوط می شود . وقتی ماه و خورشید با زمین زاویه ی قائمه می سازد جاذبه ی خورشید اثر جاذبه ی ماه را کاهش می دهد و جزر و مدخفیف یا کهکشند به وجود می آید .

   نوشته شده توسط مهدی در پنجشنبه نوزدهم آذر 1388 ساعت 23:38 | لینک ثابت |